zadania projektowe PDF Print E-mail
Tuesday, 12 November 2013 18:52

Zadania realizowane w ramach projektu Comenius Regio

"Zdrowa żywność i aktywność inwestycją w przyszłość"

„ Owocowy dzień – Obsttag ” w Gimnazjum nr 1 w Trzebini

„Owocowy dzień" to jedno z działań przeprowadzonych w ramach realizowanego z niemieckimi partnerami projektu Comenius Regio. We wtorek, 29 października gimnazjaliści byli częstowani jabłkami, gruszkami, bananami i winogronami . Akcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wyrabianie nawyku spożywania owoców - zdrowej żywności, stanowiącej alternatywę dla fast foodów dominujących w menu młodzieży.

Zakupiono owoce w łącznej ilości 250 kg.

Przedsięwzięcie okazało się miłą niespodzianką dla uczniów, którzy chętnie degustując owoce, wyrażali nadzieję, że takich „zdrowych dni” będzie więcej.

Prelekcja: "Kształtowanie postaw świadomego konsumenta"

Dnia 19 listopada 2013r. odbyły się prelekcje przeprowadzone przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chrzanowie – Jolantę Kubisty, w których uczestniczyli wszyscy obecni w tym dniu uczniowie naszego Gimnazjum.

Tematem prelekcji było kształtowanie postaw świadomego konsumenta. Uczniowie zapoznali się z prawami konsumenta, wymogami dotyczącymi znakowania środków spożywczych, zawartością środków odżywczych w produkcje, systemem znakowania wartością odżywczą GDA. Nauczyli się również prawidłowo odczytywać etykiety produktów spożywczych z uwzględnieniem terminu przydatności do spożycia. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań związanych z tematyką prelekcji.

Akcja "Podziel się kanapką" - listopad 2013

W dniu 26 listopada 2013 r. w Gimnazjum nr 1 w Trzebini przeprowadzono akcję „Podziel się kanapką”, w trakcie której uczennice pod kierownictwem pani Barbary Chechelskiej-Ludwikowskiej oraz pani Edyty Dęsoł przygotowywały dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Akcja ma na celu uświadomienie uczniom konieczności szanowania żywności oraz uwrażliwienie na potrzeby głodujących ludzi.

Do przyrządzenia kanapek zakupiono różnego rodzaju chleby, sery żółte i serki do smarowania chleba, szynkę, a także ogórki, pomidory, rzodkiewki i sałatę.

Młodzież bardzo chętnie częstowała się kanapkami, chwalili to, że były one bardzo urozmaicone i przyznawali, że u nich w domu nie robi się często takich kanapek. Uczniowie wyrażali również chęć uczestnictwa w akcji w przyszłym roku.

Wyjazd do Parku Wodnego do Krakowa

W dniu 29 stycznia 2014 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Trzebini wraz z nauczycielami wychowania fizycznego odwiedzili Park Wodny w Krakowie. Wyjazd służył krzewieniu aktywnego spędzania czasu wolnego. Dzieci miały możliwość skorzystania z atrakcji Parku Wodnego. W dobie telewizji i gier komputerowych wycieczka była ciekawą alternatywą. Dzięki projektowi z tej kosztownej formy wypoczynku mogli skorzystać wszyscy chętni uczniowie bez względu na sytuację finansową.

Dzień bez fast foodów

17 października 2014r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w zorganizowanym w szkole "Dniu bez fast foodów". Celem działania było wyeliminowanie wśród młodzieży złych nawyków żywieniowych mogących mieć wpływ na rozwój wielu chorób.

Młodzież w ramach działania przygotowała plakaty edukacyjne dotyczące wartości odżywczych w zdrowych przekąskach, owocach i warzywach. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością. Z zakupionych zdrowych produktów przygotowali przekąski, którymi później częstowali nimi swoich kolegów.

Organizacja tego dnia miała też na celu pokazanie młodzieży, że zdrowa żywność może być smaczna. Końcowym efektem działania jest przygotowanie kulinarnych przepisów na zdrowe potrawy.