Projekt - Szkoła Humanitarna PDF Print E-mail
Thursday, 03 February 2011 22:21

Ogólne informacje o projekcie

W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum przystąpiło do realizacji projektu „Szkoła Humanitarna”, zaproponowanego przez Polską Akcję Humanitarną.

Polska Akcja Humanitarna jest organizacją pozarządową pożytku publicznego, działającą od 1992 roku. Założycielką Fundacji i Prezesem Zarządu jest Janina Ochojska, Kobieta Europy 1994. Misją Polskiej Akcji Humanitarnej jest uczynić świat lepszym przez zmniejszanie cierpienia i niesienie wartości humanitarnych.

„Szkoła Humanitarna” to jedno z działań edukacyjnych powyższej organizacji.
Celem tego projektu jest zwiększenie wiedzy uczniów i uczennic z zakresu globalnych współzależności oraz kształtowanie zaangażowanych i odpowiedzialnych postaw względem otaczającego świata i zamieszkujących go ludzi. W ramach programu realizujemy dwa pomniejsze projekty: „Prawo do wody” oraz „Prawo do edukacji”. Są one skierowane do całej społeczności szkolnej i mamy nadzieję, że okażą się efektywne. Tytuł „Szkoła Humanitarna” może uzyskać szkoła, która:

• zdobywa wiedzę na temat współzależności globalnych, pomocy humanitarnej i rozwojowej, uchodźstwa oraz repatriacji
  • wychowuje młodych ludzi świadomych swojego wpływu na sprawy lokalne i globalne
  • promuje w społeczności lokalnej działania na rzecz uchodźców, repatriantów i mieszkańców krajów Globalnego Południa
  • uczy, jak mądrze i skutecznie pomagać
  • przyczynia się do zmiany świata na lepszy i bardziej sprawiedliwy

Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron internetowych i bliższego zapoznania się z działalnością Polskiej Akcji Humanitarnej:

www.pah.org.pl

www.pajacyk.pl

www.ubostwo.pl

www.wodapitna.pl

Turniej wiedzy o wodzie

W związku z realizowanym przez nasze gimnazjum projektem „Szkoła Humanitarna”, w piątek 28 stycznia odbył się międzyklasowy turniej wiedzy o wodzie. Dwuosobowe drużyny z poszczególnych klas mogły się wykazać znajomością znaczenia wody w rozmaitych aspektach: chemicznym, biologicznym, geograficznym, a nawet ekonomicznym.

Cały turniej przygotowały i prowadziły koleżanki z klasy Ib, które też przyznawały uczestnikom punkty w postaci „kropelek wody” za poprawne odpowiedzi. Najwięcej kropelek zgromadziły drużyny z klas IIb i IIc. Nagrodą dla zwycięzców była woda mineralna Cisowianka, która wspiera działalność Polskiej Akcji Humanitarnej i budowę studni.

Quiz został poprzedzony prezentacją multimedialną pod hasłem „Kryzys wodny”, opracowaną przez uczennice klasy IIa. Prezentacja wprowadziła wszystkich do tematu turnieju i przybliżyła zagadnienia związane z koniecznością oszczędzania wody pitnej.